
Safavieh Bassett Chandelier - Gold
Give your d̩cor an unapologetically fashion-forward gleam with this beautiful Bassett Chandelier. Styled after retro space age designs, Bassett‰۪s white glass spheres appear like glowing moons, gently orbiting around a gold steel frame for a dramatic sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 32" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7003A |
| Product UPC: | 195058283847 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $203.78
-65%$203.78
$71.32More Images


Safavieh Bassett Chandelier - Gold
Give your d̩cor an unapologetically fashion-forward gleam with this beautiful Bassett Chandelier. Styled after retro space age designs, Bassett‰۪s white glass spheres appear like glowing moons, gently orbiting around a gold steel frame for a dramatic sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 32" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7003A |
| Product UPC: | 195058283847 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an unapologetically fashion-forward gleam with this beautiful Bassett Chandelier. Styled after retro space age designs, Bassett‰۪s white glass spheres appear like glowing moons, gently orbiting around a gold steel frame for a dramatic sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 32" D x 18" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7003A |
| Product UPC: | 195058283847 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























