
Safavieh Bartoli Chandelier - Black
This striking Bartoli Chandelier was designed for today‰۪s beautifully bold interiors. Emanating a rich sense of motion with its elliptical brass metal base, Bartoli‰۪s uniquely shaped clear glass shades enhance the look with enchanting decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7009A |
| Product UPC: | 195058291415 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $217.23
-65%$217.23
$76.03More Images


Safavieh Bartoli Chandelier - Black
This striking Bartoli Chandelier was designed for today‰۪s beautifully bold interiors. Emanating a rich sense of motion with its elliptical brass metal base, Bartoli‰۪s uniquely shaped clear glass shades enhance the look with enchanting decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7009A |
| Product UPC: | 195058291415 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This striking Bartoli Chandelier was designed for today‰۪s beautifully bold interiors. Emanating a rich sense of motion with its elliptical brass metal base, Bartoli‰۪s uniquely shaped clear glass shades enhance the look with enchanting decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 16.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7009A |
| Product UPC: | 195058291415 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























