
Safavieh Avner Pendant - Painted Grey
A new classic, this contemporary pendant brings sleek, minimalist style to any living room. Designed to highlight its sculptural metal curves, its smooth shade features a grey painted finish surface that reflects the warm glow of its single bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.1" W x 12.1" D x 7.5--79.5" H |
| Product Lamp Color: | Painted Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4039A |
| Product UPC: | 889048562547 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Avner Pendant - Painted Grey
A new classic, this contemporary pendant brings sleek, minimalist style to any living room. Designed to highlight its sculptural metal curves, its smooth shade features a grey painted finish surface that reflects the warm glow of its single bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.1" W x 12.1" D x 7.5--79.5" H |
| Product Lamp Color: | Painted Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4039A |
| Product UPC: | 889048562547 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new classic, this contemporary pendant brings sleek, minimalist style to any living room. Designed to highlight its sculptural metal curves, its smooth shade features a grey painted finish surface that reflects the warm glow of its single bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 12.1" W x 12.1" D x 7.5--79.5" H |
| Product Lamp Color: | Painted Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4039A |
| Product UPC: | 889048562547 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























