
Safavieh Avery 2 Light Antique Gold 17-Inch Dia Drum Flush Mount - Antique Gold
Every ceiling is entitled to a bit of glamour, and the Avery ceiling drum light is designed to deliver eye-catching style in any interior. The transitional fixture is crafted of steel in an antique gold finish contrasting a shiny white acrylic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4195A |
| Product UPC: | 683726360506 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Avery 2 Light Antique Gold 17-Inch Dia Drum Flush Mount - Antique Gold
Every ceiling is entitled to a bit of glamour, and the Avery ceiling drum light is designed to deliver eye-catching style in any interior. The transitional fixture is crafted of steel in an antique gold finish contrasting a shiny white acrylic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4195A |
| Product UPC: | 683726360506 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Every ceiling is entitled to a bit of glamour, and the Avery ceiling drum light is designed to deliver eye-catching style in any interior. The transitional fixture is crafted of steel in an antique gold finish contrasting a shiny white acrylic drum shade.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4195A |
| Product UPC: | 683726360506 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























