
Safavieh Aura 9 Light 26-Inchdia Adjustable Beaded Chandelier - Chrome
Inspired by regal chandeliers that illuminate Austria‰۪s magnificent Sch̦nbrunn Palace, this traditional chandelier is a modern heirloom. Two tiers of glistening crystals and teardrop pendants create a dramatic interplay of light and shadow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 26.375" W x 26.375" D x 38 - 110" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4434A |
| Product UPC: | 889048145108 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $348.71
-65%$348.71
$122.05More Images


Safavieh Aura 9 Light 26-Inchdia Adjustable Beaded Chandelier - Chrome
Inspired by regal chandeliers that illuminate Austria‰۪s magnificent Sch̦nbrunn Palace, this traditional chandelier is a modern heirloom. Two tiers of glistening crystals and teardrop pendants create a dramatic interplay of light and shadow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 26.375" W x 26.375" D x 38 - 110" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4434A |
| Product UPC: | 889048145108 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by regal chandeliers that illuminate Austria‰۪s magnificent Sch̦nbrunn Palace, this traditional chandelier is a modern heirloom. Two tiers of glistening crystals and teardrop pendants create a dramatic interplay of light and shadow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 26.375" W x 26.375" D x 38 - 110" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4434A |
| Product UPC: | 889048145108 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























