
Safavieh Asher Iron Floor Lamp - Brass
Casting a sublime shine in both contemporary and traditional interiors, this Asher Floor Lamp is absolutely iconic. Asher‰۪s rich brass finish embraces every inch of its iron frame and empire shade, making a grand statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10.875" W x 10.875" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4094A |
| Product UPC: | 195058089838 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $146.48
-65%$146.48
$51.27More Images


Safavieh Asher Iron Floor Lamp - Brass
Casting a sublime shine in both contemporary and traditional interiors, this Asher Floor Lamp is absolutely iconic. Asher‰۪s rich brass finish embraces every inch of its iron frame and empire shade, making a grand statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10.875" W x 10.875" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4094A |
| Product UPC: | 195058089838 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Casting a sublime shine in both contemporary and traditional interiors, this Asher Floor Lamp is absolutely iconic. Asher‰۪s rich brass finish embraces every inch of its iron frame and empire shade, making a grand statement in any room.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10.875" W x 10.875" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4094A |
| Product UPC: | 195058089838 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























