
Safavieh Aroris 6Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Transform any dining room with the bold, contemporary style of this expansive 6-light pendant. An homage to the art of fine metal craftsmanship, its modern minimalist lines and chic curves are highlighted with a warm, luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 15" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4093A |
| Product UPC: | 889048801127 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $400.22
-65%$400.22
$140.08More Images



Safavieh Aroris 6Lt Pendant - Oil Rubbed Bronze (Black)
Transform any dining room with the bold, contemporary style of this expansive 6-light pendant. An homage to the art of fine metal craftsmanship, its modern minimalist lines and chic curves are highlighted with a warm, luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 15" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4093A |
| Product UPC: | 889048801127 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any dining room with the bold, contemporary style of this expansive 6-light pendant. An homage to the art of fine metal craftsmanship, its modern minimalist lines and chic curves are highlighted with a warm, luxurious oil-rubbed bronze finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 15" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4093A |
| Product UPC: | 889048801127 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























