
Safavieh Alodia Chandelier - White Wash
Illuminate and beautify your home with the rustic elegance of our Alodia flush mount. Wooden beads elegantly drape to create a dramatic and eye-catching canopy. Our charming flush mount combines the rustic textures of rope and wooden beads with a polished gold frame. Bringing earthy glamour to your home, our flush mount serves as a striking design element in any room. It is fitted with three bulbs to illuminate your home with a warm and comforting glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | White Wash/Rope |
| Product Material: | Metal / Wood / Rope |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4098A |
| Product UPC: | 195058431965 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $138.68
-65%$138.68
$48.54More Images


Safavieh Alodia Chandelier - White Wash
Illuminate and beautify your home with the rustic elegance of our Alodia flush mount. Wooden beads elegantly drape to create a dramatic and eye-catching canopy. Our charming flush mount combines the rustic textures of rope and wooden beads with a polished gold frame. Bringing earthy glamour to your home, our flush mount serves as a striking design element in any room. It is fitted with three bulbs to illuminate your home with a warm and comforting glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | White Wash/Rope |
| Product Material: | Metal / Wood / Rope |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4098A |
| Product UPC: | 195058431965 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate and beautify your home with the rustic elegance of our Alodia flush mount. Wooden beads elegantly drape to create a dramatic and eye-catching canopy. Our charming flush mount combines the rustic textures of rope and wooden beads with a polished gold frame. Bringing earthy glamour to your home, our flush mount serves as a striking design element in any room. It is fitted with three bulbs to illuminate your home with a warm and comforting glow.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | White Wash/Rope |
| Product Material: | Metal / Wood / Rope |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4098A |
| Product UPC: | 195058431965 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























