
Safavieh Alluri Chandelier - Gold
Add a stunning detail with our charming and playful Alluri extendable chandelier. Juxtaposing rustic wooden beads with a luxe gold frame, the contemporary chandelier plays with textures to attain a graceful and relaxed look. The wooden beads are artfully layered and overlapped to deliver an elegant silhouette. The dramatic scale of our chandelier is balanced with its breezy and airy design to make a powerful style statement in your entryway, living room, or dining area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31.75" W x 16.25" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | CHA4034A |
| Product UPC: | 195058431941 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Alluri Chandelier - Gold
Add a stunning detail with our charming and playful Alluri extendable chandelier. Juxtaposing rustic wooden beads with a luxe gold frame, the contemporary chandelier plays with textures to attain a graceful and relaxed look. The wooden beads are artfully layered and overlapped to deliver an elegant silhouette. The dramatic scale of our chandelier is balanced with its breezy and airy design to make a powerful style statement in your entryway, living room, or dining area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31.75" W x 16.25" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | CHA4034A |
| Product UPC: | 195058431941 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a stunning detail with our charming and playful Alluri extendable chandelier. Juxtaposing rustic wooden beads with a luxe gold frame, the contemporary chandelier plays with textures to attain a graceful and relaxed look. The wooden beads are artfully layered and overlapped to deliver an elegant silhouette. The dramatic scale of our chandelier is balanced with its breezy and airy design to make a powerful style statement in your entryway, living room, or dining area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31.75" W x 16.25" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | CHA4034A |
| Product UPC: | 195058431941 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























