
Safavieh Alcedo Pendant - Natural
This impeccable Alcedo Pendant brilliantly transforms any room with a taste of tropic tranquility. Expertly crafted of natural rattan that are beautifully highlighted by its bowed silhouette, Alcedo‰۪s coastal aura is given a touch of industrial charm with its retro-style bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 13.5-85.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4130A |
| Product UPC: | 195058182256 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $84.08
-65%$84.08
$29.43More Images


Safavieh Alcedo Pendant - Natural
This impeccable Alcedo Pendant brilliantly transforms any room with a taste of tropic tranquility. Expertly crafted of natural rattan that are beautifully highlighted by its bowed silhouette, Alcedo‰۪s coastal aura is given a touch of industrial charm with its retro-style bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 13.5-85.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4130A |
| Product UPC: | 195058182256 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This impeccable Alcedo Pendant brilliantly transforms any room with a taste of tropic tranquility. Expertly crafted of natural rattan that are beautifully highlighted by its bowed silhouette, Alcedo‰۪s coastal aura is given a touch of industrial charm with its retro-style bulb.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 13.5-85.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4130A |
| Product UPC: | 195058182256 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























