
Safavieh Akroyd Floor Lamp - Natural
Perfect for bohemian or coastal-chic interiors, this Akroyd Floor Lamp transforms any room into a tropical paradise. Akroyd‰۪s rustic, natural wood tripod base is beautifully enhanced by its intricately woven rattan shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | FLL2001A |
| Product UPC: | 195058389402 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Akroyd Floor Lamp - Natural
Perfect for bohemian or coastal-chic interiors, this Akroyd Floor Lamp transforms any room into a tropical paradise. Akroyd‰۪s rustic, natural wood tripod base is beautifully enhanced by its intricately woven rattan shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | FLL2001A |
| Product UPC: | 195058389402 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for bohemian or coastal-chic interiors, this Akroyd Floor Lamp transforms any room into a tropical paradise. Akroyd‰۪s rustic, natural wood tripod base is beautifully enhanced by its intricately woven rattan shade, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Wood |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | FLL2001A |
| Product UPC: | 195058389402 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























