
Safavieh Adra Pendant - Brass Gold
Add character and natural beauty to any dining room or living room with this contemporary pendant. Designed to showcase its intricate craftsmanship, the texture of its rope and chic grey beads creates a stunning shade that diffuses ambient light.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Acrylic/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4084A |
| Product UPC: | 889048618312 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $176.38
-65%$176.38
$61.73More Images


Safavieh Adra Pendant - Brass Gold
Add character and natural beauty to any dining room or living room with this contemporary pendant. Designed to showcase its intricate craftsmanship, the texture of its rope and chic grey beads creates a stunning shade that diffuses ambient light.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Acrylic/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4084A |
| Product UPC: | 889048618312 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add character and natural beauty to any dining room or living room with this contemporary pendant. Designed to showcase its intricate craftsmanship, the texture of its rope and chic grey beads creates a stunning shade that diffuses ambient light.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Dark Grey |
| Product Material: | Iron/Acrylic/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4084A |
| Product UPC: | 889048618312 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























