
Safavieh Admir Floor Lamp - Black
Perfectly designed for small-space living areas, this Admir Floor Lamp is poetic and practical. Admir‰۪s sleek black frame serves as both a light source and end table, making it ideal beside the sofa or favorite armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 32" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4114A |
| Product UPC: | 195058175111 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Admir Floor Lamp - Black
Perfectly designed for small-space living areas, this Admir Floor Lamp is poetic and practical. Admir‰۪s sleek black frame serves as both a light source and end table, making it ideal beside the sofa or favorite armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 32" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4114A |
| Product UPC: | 195058175111 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfectly designed for small-space living areas, this Admir Floor Lamp is poetic and practical. Admir‰۪s sleek black frame serves as both a light source and end table, making it ideal beside the sofa or favorite armchair.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 32" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4114A |
| Product UPC: | 195058175111 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























