
Safavieh Adisyn Outdoor Pendant - Black
A classic-contemporary must-have, this Adisyn Outdoor Pendant is styled with a nod to ancient pagoda lamps. Adisyn‰۪s matte black frame perfectly displays its turned details, while a white glass shade diffuses a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4026A |
| Product UPC: | 195058423762 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $102.28
-65%$102.28
$35.80More Images


Safavieh Adisyn Outdoor Pendant - Black
A classic-contemporary must-have, this Adisyn Outdoor Pendant is styled with a nod to ancient pagoda lamps. Adisyn‰۪s matte black frame perfectly displays its turned details, while a white glass shade diffuses a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4026A |
| Product UPC: | 195058423762 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic-contemporary must-have, this Adisyn Outdoor Pendant is styled with a nod to ancient pagoda lamps. Adisyn‰۪s matte black frame perfectly displays its turned details, while a white glass shade diffuses a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 16.5-88.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4026A |
| Product UPC: | 195058423762 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























