
Safavieh Aderynn Chandelier - Antique Brass
A fresh new take on sputnik style lighting, this Aderynn Chandelier is a showstopper. Aderynn‰۪s antique brass frame perfectly shines against its clear glass globes, making a chic statement in any interior.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7004A |
| Product UPC: | 195058283854 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $156.98
-65%$156.98
$54.94More Images


Safavieh Aderynn Chandelier - Antique Brass
A fresh new take on sputnik style lighting, this Aderynn Chandelier is a showstopper. Aderynn‰۪s antique brass frame perfectly shines against its clear glass globes, making a chic statement in any interior.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7004A |
| Product UPC: | 195058283854 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fresh new take on sputnik style lighting, this Aderynn Chandelier is a showstopper. Aderynn‰۪s antique brass frame perfectly shines against its clear glass globes, making a chic statement in any interior.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7004A |
| Product UPC: | 195058283854 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























