
Safavieh Abrielle Flush Mount - Antique Brass
Modern, elegant, and artistic, this Abrielle Flush Mount demonstrates a decisive star quality that simply can‰۪t be replicated. Abrielle‰۪s dramatic faceted silhouette abounds with a rich sense of motion, making it the standout focal point in cosmopolitan rooms, and its antique brass finish pairs perfectly with its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4081B |
| Product UPC: | 195058360463 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $193.38
-65%$193.38
$67.68More Images


Safavieh Abrielle Flush Mount - Antique Brass
Modern, elegant, and artistic, this Abrielle Flush Mount demonstrates a decisive star quality that simply can‰۪t be replicated. Abrielle‰۪s dramatic faceted silhouette abounds with a rich sense of motion, making it the standout focal point in cosmopolitan rooms, and its antique brass finish pairs perfectly with its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4081B |
| Product UPC: | 195058360463 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern, elegant, and artistic, this Abrielle Flush Mount demonstrates a decisive star quality that simply can‰۪t be replicated. Abrielle‰۪s dramatic faceted silhouette abounds with a rich sense of motion, making it the standout focal point in cosmopolitan rooms, and its antique brass finish pairs perfectly with its clear glass.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4081B |
| Product UPC: | 195058360463 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























