
Rustic Hinged Natural Wood Table Lamp By Homeroots
Introduce this table lamp into rustic, contemporary, or eclectic settings. Wooden joints adjust the balance arm to change the height and angle of the shade. The black fabric cord threads through the square wood post body and drapes out the back. The satin steel base and accents enhance an industrial style, while a clean off white fabric shade softens the look. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.25in W x 21in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372671 |
| Product UPC: | 4512839458243 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Rustic Hinged Natural Wood Table Lamp By Homeroots
Introduce this table lamp into rustic, contemporary, or eclectic settings. Wooden joints adjust the balance arm to change the height and angle of the shade. The black fabric cord threads through the square wood post body and drapes out the back. The satin steel base and accents enhance an industrial style, while a clean off white fabric shade softens the look. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.25in W x 21in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372671 |
| Product UPC: | 4512839458243 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduce this table lamp into rustic, contemporary, or eclectic settings. Wooden joints adjust the balance arm to change the height and angle of the shade. The black fabric cord threads through the square wood post body and drapes out the back. The satin steel base and accents enhance an industrial style, while a clean off white fabric shade softens the look. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 5.25in W x 21in D x 25in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Rubber Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372671 |
| Product UPC: | 4512839458243 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























