
Rope Two Bulbs Pendant Lamp By Homeroots
Add double the light to your life with this trending Double Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Hemp rope and Iron Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 43in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364232 |
| Product UPC: | 4512839553795 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $118.71
-65%$118.71
$41.55More Images



Rope Two Bulbs Pendant Lamp By Homeroots
Add double the light to your life with this trending Double Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Hemp rope and Iron Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 43in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364232 |
| Product UPC: | 4512839553795 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add double the light to your life with this trending Double Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Hemp rope and Iron Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 7in W x 7in D x 43in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364232 |
| Product UPC: | 4512839553795 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























