
Rope Pendant Lamp Single Bulb By Homeroots
Add some light to your life with this trending Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 5.5in W x 5.5in D x 36in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 365077 |
| Product UPC: | 4512839553702 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $73.10
-65%$73.10
$25.58More Images

Rope Pendant Lamp Single Bulb By Homeroots
Add some light to your life with this trending Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 5.5in W x 5.5in D x 36in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 365077 |
| Product UPC: | 4512839553702 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some light to your life with this trending Knotted Pendant Lamp. Perfect for those that want to add nautical accents to their home. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 5.5in W x 5.5in D x 36in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 365077 |
| Product UPC: | 4512839553702 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























