
Rope Pendant Lamp By Homeroots
Not all pendant lamps need to look industrial! This Enclosed Pendant Lamp is entwined between a hemp rope cage that radiates a the nautical yet modern look that you desire. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364239 |
| Product UPC: | 4512839553726 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $161.99
-65%$161.99
$56.70More Images

Rope Pendant Lamp By Homeroots
Not all pendant lamps need to look industrial! This Enclosed Pendant Lamp is entwined between a hemp rope cage that radiates a the nautical yet modern look that you desire. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364239 |
| Product UPC: | 4512839553726 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Not all pendant lamps need to look industrial! This Enclosed Pendant Lamp is entwined between a hemp rope cage that radiates a the nautical yet modern look that you desire. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and hemp rope Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 8.5in W x 8.5in D x 47in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364239 |
| Product UPC: | 4512839553726 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























