
Rope Floor Lamp White By LumiSource
Elevate the drama in your living area with the Rope Floor Lamp by LumiSource. This lamp features a white rope base with gold metal and white wood accents. The Rope Lamp is capped with a classic white fabric drum shade.
Specifications
| Product Dimensions | 62 H x 18 W x 18 L |
| Shade To Floor Height | 52" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Base Height | 0.25" |
| Lamp Body Length | 7" |
| Lamp Body Width | 7" |
| Lamp Body Height | 48.5" |
| Lamp Neck Height | 3" |
| Shade Length | 18" |
| Shade Width | 18" |
| Tapered Shade Length | 16" |
| Tapered Shade Width | 16" |
| Shade Height | 9.5" |
| Finial Height | 1.25" |
| Harp/pole Height | 7.25" |
| Cord Length | 97" |
| Product Material: | Painted Steel, MDF, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, White Metal, White Rope |
| Product SKU: | LFL-ROPE WNAW |
| Product UPC: | 681144138967 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| White shade |
| Round metal base |
| Rope accent |
| On/off rotary switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Rope Floor Lamp White By LumiSource
Elevate the drama in your living area with the Rope Floor Lamp by LumiSource. This lamp features a white rope base with gold metal and white wood accents. The Rope Lamp is capped with a classic white fabric drum shade.
Specifications
| Product Dimensions | 62 H x 18 W x 18 L |
| Shade To Floor Height | 52" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Base Height | 0.25" |
| Lamp Body Length | 7" |
| Lamp Body Width | 7" |
| Lamp Body Height | 48.5" |
| Lamp Neck Height | 3" |
| Shade Length | 18" |
| Shade Width | 18" |
| Tapered Shade Length | 16" |
| Tapered Shade Width | 16" |
| Shade Height | 9.5" |
| Finial Height | 1.25" |
| Harp/pole Height | 7.25" |
| Cord Length | 97" |
| Product Material: | Painted Steel, MDF, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, White Metal, White Rope |
| Product SKU: | LFL-ROPE WNAW |
| Product UPC: | 681144138967 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| White shade |
| Round metal base |
| Rope accent |
| On/off rotary switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate the drama in your living area with the Rope Floor Lamp by LumiSource. This lamp features a white rope base with gold metal and white wood accents. The Rope Lamp is capped with a classic white fabric drum shade.
Specifications
| Product Dimensions | 62 H x 18 W x 18 L |
| Shade To Floor Height | 52" |
| Base Length | 11" |
| Base Width | 11" |
| Base Height | 0.25" |
| Lamp Body Length | 7" |
| Lamp Body Width | 7" |
| Lamp Body Height | 48.5" |
| Lamp Neck Height | 3" |
| Shade Length | 18" |
| Shade Width | 18" |
| Tapered Shade Length | 16" |
| Tapered Shade Width | 16" |
| Shade Height | 9.5" |
| Finial Height | 1.25" |
| Harp/pole Height | 7.25" |
| Cord Length | 97" |
| Product Material: | Painted Steel, MDF, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, White Metal, White Rope |
| Product SKU: | LFL-ROPE WNAW |
| Product UPC: | 681144138967 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| White shade |
| Round metal base |
| Rope accent |
| On/off rotary switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























