
Robyn Floor Lamp Black By LumiSource
With a unique design all of its own, the LumiSource Robyn Floor Lamp is the perfect piece to set off any living area. Ultra sleek with an arched metal neck complimented by a stylish bent wood accent, metal base, and a stylish black linen shade, the Robyn Floor Lamp provides mid-century modern appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 18.75 W x 67 L |
| Shade To Floor Height | 68.5" |
| Base Length | 9" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 18.75" |
| Shade Width | 18.75" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Metal, Wood, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, Black Metal, Black Linen |
| Product SKU: | L-ROBYNFL NABK |
| Product UPC: | 681144165185 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Arched floor lamp |
| Linen shade |
| Bent wood accent |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images





















Robyn Floor Lamp Black By LumiSource
With a unique design all of its own, the LumiSource Robyn Floor Lamp is the perfect piece to set off any living area. Ultra sleek with an arched metal neck complimented by a stylish bent wood accent, metal base, and a stylish black linen shade, the Robyn Floor Lamp provides mid-century modern appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 18.75 W x 67 L |
| Shade To Floor Height | 68.5" |
| Base Length | 9" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 18.75" |
| Shade Width | 18.75" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Metal, Wood, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, Black Metal, Black Linen |
| Product SKU: | L-ROBYNFL NABK |
| Product UPC: | 681144165185 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Arched floor lamp |
| Linen shade |
| Bent wood accent |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a unique design all of its own, the LumiSource Robyn Floor Lamp is the perfect piece to set off any living area. Ultra sleek with an arched metal neck complimented by a stylish bent wood accent, metal base, and a stylish black linen shade, the Robyn Floor Lamp provides mid-century modern appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 18.75 W x 67 L |
| Shade To Floor Height | 68.5" |
| Base Length | 9" |
| Base Width | 16" |
| Shade Length | 18.75" |
| Shade Width | 18.75" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Metal, Wood, Linen |
| Product Color: | Natural Wood, Black Metal, Black Linen |
| Product SKU: | L-ROBYNFL NABK |
| Product UPC: | 681144165185 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Arched floor lamp |
| Linen shade |
| Bent wood accent |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























