
Retro Floor Lamp with Adjustable Abstract Oval White Metal Shade By Homeroots
Mid-century modern takes a feminine turn with this floor lamp. The abstract oval metal shade is softened with a white finish. Antique brass accents and a white fabric-covered cord enhance the look. The 22 balance arm adjusts the overall height from 52 to 59.5. The white marble base keeps the lamp steady on the floor. A brass rotary switch on the shade turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 32in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Antique Brass/White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372530 |
| Product UPC: | 4512839460055 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $217.31
-65%$217.31
$76.06More Images

Retro Floor Lamp with Adjustable Abstract Oval White Metal Shade By Homeroots
Mid-century modern takes a feminine turn with this floor lamp. The abstract oval metal shade is softened with a white finish. Antique brass accents and a white fabric-covered cord enhance the look. The 22 balance arm adjusts the overall height from 52 to 59.5. The white marble base keeps the lamp steady on the floor. A brass rotary switch on the shade turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 32in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Antique Brass/White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372530 |
| Product UPC: | 4512839460055 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-century modern takes a feminine turn with this floor lamp. The abstract oval metal shade is softened with a white finish. Antique brass accents and a white fabric-covered cord enhance the look. The 22 balance arm adjusts the overall height from 52 to 59.5. The white marble base keeps the lamp steady on the floor. A brass rotary switch on the shade turns the lamp on and off. This lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.5in W x 32in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | White |
| Finish: | Antique Brass/White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372530 |
| Product UPC: | 4512839460055 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























