
Modern Walnut Birch Wood Floor Lamp By Homeroots
Influenced by mid-century modern traditions, this floor lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for an urban statement. The brown fabric cord adds to the sleek appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This floor lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372469 |
| Product UPC: | 4512839460857 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $245.10
-65%$245.10
$85.78More Images

Modern Walnut Birch Wood Floor Lamp By Homeroots
Influenced by mid-century modern traditions, this floor lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for an urban statement. The brown fabric cord adds to the sleek appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This floor lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372469 |
| Product UPC: | 4512839460857 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Influenced by mid-century modern traditions, this floor lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for an urban statement. The brown fabric cord adds to the sleek appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This floor lamp is smart outlet compatible.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Number of Lights: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372469 |
| Product UPC: | 4512839460857 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























