
Minimalist Gold Metal Floor Lamp By Homeroots
This Minimalist Gold Metal Floor Lamp will make a great addition to any space in your home with its simple design and neutral colorway. The base is made of three different metal rods that attach to a central point at the top. These metal rods have a gold finish and intersperse with each other towards the top for an added design feature. The white fabric shade looks great sitting on top of a minimal structure and adds to the simplicity of this lamp. You can use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 64.5" H x 19" W x 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 64.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431784 |
| Product UPC: | 606114193234 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $185.59
-65%$185.59
$64.96More Images


Minimalist Gold Metal Floor Lamp By Homeroots
This Minimalist Gold Metal Floor Lamp will make a great addition to any space in your home with its simple design and neutral colorway. The base is made of three different metal rods that attach to a central point at the top. These metal rods have a gold finish and intersperse with each other towards the top for an added design feature. The white fabric shade looks great sitting on top of a minimal structure and adds to the simplicity of this lamp. You can use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 64.5" H x 19" W x 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 64.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431784 |
| Product UPC: | 606114193234 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Minimalist Gold Metal Floor Lamp will make a great addition to any space in your home with its simple design and neutral colorway. The base is made of three different metal rods that attach to a central point at the top. These metal rods have a gold finish and intersperse with each other towards the top for an added design feature. The white fabric shade looks great sitting on top of a minimal structure and adds to the simplicity of this lamp. You can use this lamp as a reading lamp or as a decorative lamp anywhere in your home. 64.5" H x 19" W x 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 19in D x 64.5in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Matte Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431784 |
| Product UPC: | 606114193234 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























