
Mid-Century Modern Floor Lamp with Antique Brass and Walnut Wood Accents By Homeroots
A good candidate for urban or mid-century settings, this floor lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 150 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 10in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372571 |
| Product UPC: | 4512839459608 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Mid-Century Modern Floor Lamp with Antique Brass and Walnut Wood Accents By Homeroots
A good candidate for urban or mid-century settings, this floor lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 150 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 10in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372571 |
| Product UPC: | 4512839459608 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A good candidate for urban or mid-century settings, this floor lamp has a modern form warmed by a walnut eucalyptus wood and antique brass finishes. A 150 Watt incandescent bulb or an equivalent CFL shines beautifully through a natural, linen fabric shade. A brass pull chain switch turns the lamp on and off. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 10in D x 65.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut/antique brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372571 |
| Product UPC: | 4512839459608 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























