
Metallic Woven Hanging Pendant Light By Homeroots
Your home will have the perfect touch of contemporary design and ambient lighting with this Metallic Woven Hanging Pendant Light. The lamp shade of this hanging light is made from thin metal rods that are structured in a basket weave pattern. On top of the shade there is a metal chain that will help you hang the pendant light up. The color of this light is in a brown finish and there is a single bulb holder in the center of the shade. The light this hanging light throws is stunning and whimsical which elevates any space it is used in. You can use it in the hallway or in your bedroom as the nature of the light will work with any interior style you already have in your home. 70" H x 24" W x 24" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 24.02in W x 24.02in D x 70.08in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392838 |
| Product UPC: | 808230029811 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $586.84
-65%$586.84
$205.39More Images







Metallic Woven Hanging Pendant Light By Homeroots
Your home will have the perfect touch of contemporary design and ambient lighting with this Metallic Woven Hanging Pendant Light. The lamp shade of this hanging light is made from thin metal rods that are structured in a basket weave pattern. On top of the shade there is a metal chain that will help you hang the pendant light up. The color of this light is in a brown finish and there is a single bulb holder in the center of the shade. The light this hanging light throws is stunning and whimsical which elevates any space it is used in. You can use it in the hallway or in your bedroom as the nature of the light will work with any interior style you already have in your home. 70" H x 24" W x 24" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 24.02in W x 24.02in D x 70.08in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392838 |
| Product UPC: | 808230029811 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your home will have the perfect touch of contemporary design and ambient lighting with this Metallic Woven Hanging Pendant Light. The lamp shade of this hanging light is made from thin metal rods that are structured in a basket weave pattern. On top of the shade there is a metal chain that will help you hang the pendant light up. The color of this light is in a brown finish and there is a single bulb holder in the center of the shade. The light this hanging light throws is stunning and whimsical which elevates any space it is used in. You can use it in the hallway or in your bedroom as the nature of the light will work with any interior style you already have in your home. 70" H x 24" W x 24" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 24.02in W x 24.02in D x 70.08in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392838 |
| Product UPC: | 808230029811 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























