
Matte Black Metal Floor Lamp with Two Smoked Glass Globe Shades and Vintage Edison Bulbs By Homeroots
Matte Black Metal Floor Lamp with Two Smoked Glass Globe Shades and Vintage Edison Bulbs By Homeroots
Set the mood with this two-light floor lamp. Included with this purchase, are two vintage-style Edison bulbs with a unique globe shape that mirrors the shape of beautiful smoked glass shades. A matte black metal finish and a black fabric covered cord add a contemporary edge. The double shade construction transforms this strikingly decorative piece into a functional floor lamp lighting up a large area. Turn the lamp on and off with a simple rotary switch.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 11in D x 71.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372582 |
| Product UPC: | 4512839459431 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Matte Black Metal Floor Lamp with Two Smoked Glass Globe Shades and Vintage Edison Bulbs By Homeroots
Set the mood with this two-light floor lamp. Included with this purchase, are two vintage-style Edison bulbs with a unique globe shape that mirrors the shape of beautiful smoked glass shades. A matte black metal finish and a black fabric covered cord add a contemporary edge. The double shade construction transforms this strikingly decorative piece into a functional floor lamp lighting up a large area. Turn the lamp on and off with a simple rotary switch.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 11in D x 71.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372582 |
| Product UPC: | 4512839459431 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Set the mood with this two-light floor lamp. Included with this purchase, are two vintage-style Edison bulbs with a unique globe shape that mirrors the shape of beautiful smoked glass shades. A matte black metal finish and a black fabric covered cord add a contemporary edge. The double shade construction transforms this strikingly decorative piece into a functional floor lamp lighting up a large area. Turn the lamp on and off with a simple rotary switch.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 24in W x 11in D x 71.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372582 |
| Product UPC: | 4512839459431 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























