
March Floor Lamp Metallic By LumiSource
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern half-globe metal shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 50.5"L × 13.75"W × 74"H |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 10" |
| Shade Width | 10" |
| Shade Height | 9" |
| Product Material: | Metal, Marble |
| Product Color: | Black Marble, Black Metal, Antique Brass Metal |
| Product SKU: | LFL-MARCH BKMAU |
| Product UPC: | 681144128722 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Antique brass metal shade |
| Black marble base |
| Black metal finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50More Images



























March Floor Lamp Metallic By LumiSource
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern half-globe metal shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 50.5"L × 13.75"W × 74"H |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 10" |
| Shade Width | 10" |
| Shade Height | 9" |
| Product Material: | Metal, Marble |
| Product Color: | Black Marble, Black Metal, Antique Brass Metal |
| Product SKU: | LFL-MARCH BKMAU |
| Product UPC: | 681144128722 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Antique brass metal shade |
| Black marble base |
| Black metal finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern half-globe metal shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 50.5"L × 13.75"W × 74"H |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 10" |
| Shade Width | 10" |
| Shade Height | 9" |
| Product Material: | Metal, Marble |
| Product Color: | Black Marble, Black Metal, Antique Brass Metal |
| Product SKU: | LFL-MARCH BKMAU |
| Product UPC: | 681144128722 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Antique brass metal shade |
| Black marble base |
| Black metal finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























