
March Floor Lamp Black By LumiSource
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern linen drum shaped shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 13.75 W x 50.5 L |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 16" |
| Shade Width | 16" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Antique Brass Metal, Black Linen |
| Product SKU: | LFL-MARCH WMABBK |
| Product UPC: | 681144128784 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black linen shade |
| White marble base |
| Antique brass finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50More Images
























March Floor Lamp Black By LumiSource
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern linen drum shaped shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 13.75 W x 50.5 L |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 16" |
| Shade Width | 16" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Antique Brass Metal, Black Linen |
| Product SKU: | LFL-MARCH WMABBK |
| Product UPC: | 681144128784 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black linen shade |
| White marble base |
| Antique brass finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Light up any room with the contemporary flair of the March Floor Lamp by LumiSource. With a dramatic metal arc, modern linen drum shaped shade and a marble base, the March Floor Lamp will create a striking look for any living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions | 74 H x 13.75 W x 50.5 L |
| Lamp Head Height | 62.5" |
| Base Length | 13.5" |
| Base Diameter | 13.5" |
| Shade Length | 16" |
| Shade Width | 16" |
| Shade Height | 10" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Antique Brass Metal, Black Linen |
| Product SKU: | LFL-MARCH WMABBK |
| Product UPC: | 681144128784 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Black linen shade |
| White marble base |
| Antique brass finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























