
Marcel Floor Lamp Transparent By LumiSource
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Marcel Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek metal stand, and glass shade, The Marcel Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office or living space.
Specifications
| Product Dimensions | 73 H x 10.75 W x 29.5 L |
| Lamp Head Height | 58" |
| Base Length | 10.75" |
| Base Width | 10.75" |
| Shade Length | 6" |
| Shade Width | 6" |
| Shade Height | 6.5" |
| Product Material: | Clear Glass, Frosted Glass, Painted Steel, Marble |
| Product Color: | White Marble, Nickel Metal, Frosted Glass, Clear Glass |
| Product SKU: | L-MARCLFL NIW |
| Product UPC: | 681144136925 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Glass shade |
| Nickel frame finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $135.00
-65%$135.00
$47.25More Images







Marcel Floor Lamp Transparent By LumiSource
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Marcel Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek metal stand, and glass shade, The Marcel Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office or living space.
Specifications
| Product Dimensions | 73 H x 10.75 W x 29.5 L |
| Lamp Head Height | 58" |
| Base Length | 10.75" |
| Base Width | 10.75" |
| Shade Length | 6" |
| Shade Width | 6" |
| Shade Height | 6.5" |
| Product Material: | Clear Glass, Frosted Glass, Painted Steel, Marble |
| Product Color: | White Marble, Nickel Metal, Frosted Glass, Clear Glass |
| Product SKU: | L-MARCLFL NIW |
| Product UPC: | 681144136925 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Glass shade |
| Nickel frame finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Marcel Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek metal stand, and glass shade, The Marcel Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office or living space.
Specifications
| Product Dimensions | 73 H x 10.75 W x 29.5 L |
| Lamp Head Height | 58" |
| Base Length | 10.75" |
| Base Width | 10.75" |
| Shade Length | 6" |
| Shade Width | 6" |
| Shade Height | 6.5" |
| Product Material: | Clear Glass, Frosted Glass, Painted Steel, Marble |
| Product Color: | White Marble, Nickel Metal, Frosted Glass, Clear Glass |
| Product SKU: | L-MARCLFL NIW |
| Product UPC: | 681144136925 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Glass shade |
| Nickel frame finish |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























