
Marble Base Gold Floor Lamp By Homeroots
With this Marble Base Gold Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a circular marble slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there are three broad conical shapes that act as the lamp shades. These shades have the same gold color with a white finish on the inside. This lamp has a very minimal presence and will look great as a reading lamp, a corner lamp, or even as a nigh light in any room of your home. 62" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 62in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397598 |
| Product UPC: | 808230002197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $279.58
-65%$279.58
$97.85More Images







Marble Base Gold Floor Lamp By Homeroots
With this Marble Base Gold Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a circular marble slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there are three broad conical shapes that act as the lamp shades. These shades have the same gold color with a white finish on the inside. This lamp has a very minimal presence and will look great as a reading lamp, a corner lamp, or even as a nigh light in any room of your home. 62" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 62in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397598 |
| Product UPC: | 808230002197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Marble Base Gold Floor Lamp you can add the perfect touch of contemporary design to any space in your home. The base of this lamp is a circular marble slab out of which there is a shiny gold rod that comes up. Attached to the top of this rod, there are three broad conical shapes that act as the lamp shades. These shades have the same gold color with a white finish on the inside. This lamp has a very minimal presence and will look great as a reading lamp, a corner lamp, or even as a nigh light in any room of your home. 62" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 62in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397598 |
| Product UPC: | 808230002197 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























