
Looped Chrome Floor Lamp with Glass Cocktail Tabletop By Homeroots
Add a sleek, modern look to your bedside or living room with this shelf floor lamp, perfect for cocktail placement. A swooping polished nickel pole holds up a large drum shade and a round, glass tabletop. With a double socket and 2 pull chain switches, you can adjust the light to suit your needs. A beautiful textured white fabric shade is paired with a chunky white marble base finish off the elegant look. This floor lamp is the perfect combination of a side table and floor lamp.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 22.5in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Chrome |
| Finish: | Polished Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372772 |
| Product UPC: | 4512839456775 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $337.31
-65%$337.31
$118.06More Images


Looped Chrome Floor Lamp with Glass Cocktail Tabletop By Homeroots
Add a sleek, modern look to your bedside or living room with this shelf floor lamp, perfect for cocktail placement. A swooping polished nickel pole holds up a large drum shade and a round, glass tabletop. With a double socket and 2 pull chain switches, you can adjust the light to suit your needs. A beautiful textured white fabric shade is paired with a chunky white marble base finish off the elegant look. This floor lamp is the perfect combination of a side table and floor lamp.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 22.5in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Chrome |
| Finish: | Polished Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372772 |
| Product UPC: | 4512839456775 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a sleek, modern look to your bedside or living room with this shelf floor lamp, perfect for cocktail placement. A swooping polished nickel pole holds up a large drum shade and a round, glass tabletop. With a double socket and 2 pull chain switches, you can adjust the light to suit your needs. A beautiful textured white fabric shade is paired with a chunky white marble base finish off the elegant look. This floor lamp is the perfect combination of a side table and floor lamp.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 22.5in D x 65in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Chrome |
| Finish: | Polished Nickel |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372772 |
| Product UPC: | 4512839456775 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























