
Large Steel Pendant Lamp By Homeroots
This large overhead ship lamp is perfect for any spotlighted area that needs a lot of light coverage because the pendant rotates on a 180 degree. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 66in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364235 |
| Product UPC: | 4512839553764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $449.48
-65%$449.48
$157.32More Images

Large Steel Pendant Lamp By Homeroots
This large overhead ship lamp is perfect for any spotlighted area that needs a lot of light coverage because the pendant rotates on a 180 degree. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 66in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364235 |
| Product UPC: | 4512839553764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This large overhead ship lamp is perfect for any spotlighted area that needs a lot of light coverage because the pendant rotates on a 180 degree. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 66in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364235 |
| Product UPC: | 4512839553764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























