
Industrial Two Tier Black Metal Hanging Light By Homeroots
Add a touch of industrial design to any space in your home with this Industrial Two Tier Black Metal Hanging Light. The light has a hanging wire which has a wooden dowel attached to it making it adjustable and adding a little bit of design. The lamp shade itself has a two tiered design and is made from black metal. This hanging light has a very industrial look but will work with any colors or designs you may already have and elevate the look of your space at the same time. 8" H x 6.75" W x 6.75" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 6.75in W x 6.75in D x 8in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468893 |
| Product UPC: | 606114545606 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $50.15
-65%$50.15
$17.55More Images




Industrial Two Tier Black Metal Hanging Light By Homeroots
Add a touch of industrial design to any space in your home with this Industrial Two Tier Black Metal Hanging Light. The light has a hanging wire which has a wooden dowel attached to it making it adjustable and adding a little bit of design. The lamp shade itself has a two tiered design and is made from black metal. This hanging light has a very industrial look but will work with any colors or designs you may already have and elevate the look of your space at the same time. 8" H x 6.75" W x 6.75" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 6.75in W x 6.75in D x 8in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468893 |
| Product UPC: | 606114545606 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of industrial design to any space in your home with this Industrial Two Tier Black Metal Hanging Light. The light has a hanging wire which has a wooden dowel attached to it making it adjustable and adding a little bit of design. The lamp shade itself has a two tiered design and is made from black metal. This hanging light has a very industrial look but will work with any colors or designs you may already have and elevate the look of your space at the same time. 8" H x 6.75" W x 6.75" D
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 6.75in W x 6.75in D x 8in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468893 |
| Product UPC: | 606114545606 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























