
Industrial Pendant Lamp By Homeroots
This steel pendant lamp goes perfect with both industrial and nautical decor combined for a more rustic look. The large bulb provides a wide range of light and is great as a spotlight for an entry way or as an overhead lamp in the living room. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 54in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364234 |
| Product UPC: | 4512839553771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $322.45
-65%$322.45
$112.86More Images




Industrial Pendant Lamp By Homeroots
This steel pendant lamp goes perfect with both industrial and nautical decor combined for a more rustic look. The large bulb provides a wide range of light and is great as a spotlight for an entry way or as an overhead lamp in the living room. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 54in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364234 |
| Product UPC: | 4512839553771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This steel pendant lamp goes perfect with both industrial and nautical decor combined for a more rustic look. The large bulb provides a wide range of light and is great as a spotlight for an entry way or as an overhead lamp in the living room. All lamps come with a wire that can be plugged in or hardwired. Light bulbs not included. Material: Iron and Glass Type of bulb base: E26 Maxed Watts: 40W
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 11.5in W x 11.5in D x 54in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Finish: | White |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 364234 |
| Product UPC: | 4512839553771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























