
Industrial Antique Brass Finish Metal Desk Lamp With Vintage Edison Bulb By Homeroots
A mix of vintage and industrial styling, this desk lamp makes a statement wherever you place it. A thin metal tube creates the entire body of the lamp and flows continuously into a black & white fabric covered cord that pops perfectly against the antique brass finish. An amber-tinted vintage Edison bulb, which is included with the item, provides warm, decorative light. A simple on/off switch is located conveniently on the cord.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 9in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372505 |
| Product UPC: | 4512839460383 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $87.00
-65%$87.00
$30.45More Images




Industrial Antique Brass Finish Metal Desk Lamp With Vintage Edison Bulb By Homeroots
A mix of vintage and industrial styling, this desk lamp makes a statement wherever you place it. A thin metal tube creates the entire body of the lamp and flows continuously into a black & white fabric covered cord that pops perfectly against the antique brass finish. An amber-tinted vintage Edison bulb, which is included with the item, provides warm, decorative light. A simple on/off switch is located conveniently on the cord.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 9in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372505 |
| Product UPC: | 4512839460383 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A mix of vintage and industrial styling, this desk lamp makes a statement wherever you place it. A thin metal tube creates the entire body of the lamp and flows continuously into a black & white fabric covered cord that pops perfectly against the antique brass finish. An amber-tinted vintage Edison bulb, which is included with the item, provides warm, decorative light. A simple on/off switch is located conveniently on the cord.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 7.25in W x 9in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Brushed Steel |
| Finish: | Antique Brass |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372505 |
| Product UPC: | 4512839460383 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























