
Homespun Wood Grain Floor Lamp with Black Metal Base By Homeroots
A folksy, warm, homespun space needs a matte black modified trumpet-shaped base floor lamp with a hardback drum shade of cherry wood veneer. The shade has a natural wood grain appearance that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. The height of the shade is 10.5 inches
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372792 |
| Product UPC: | 4512839456577 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $182.60
-65%$182.60
$63.91More Images


Homespun Wood Grain Floor Lamp with Black Metal Base By Homeroots
A folksy, warm, homespun space needs a matte black modified trumpet-shaped base floor lamp with a hardback drum shade of cherry wood veneer. The shade has a natural wood grain appearance that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. The height of the shade is 10.5 inches
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372792 |
| Product UPC: | 4512839456577 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A folksy, warm, homespun space needs a matte black modified trumpet-shaped base floor lamp with a hardback drum shade of cherry wood veneer. The shade has a natural wood grain appearance that is highlighted when lit. An on/off rotary switch is located on the socket. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. Bulb is not included. The height of the shade is 10.5 inches
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17.75in W x 17.75in D x 59.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372792 |
| Product UPC: | 4512839456577 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























