
Groovy Rattan String Shade Large Pendant Light By Homeroots
Perfect for a cozy styled living space, this large ceiling mount pendant light is an easy overhead lighting solution. Cream colored rattan strings form a sphere encasing a 60 Watt incandescent bulb or equivalent CFL. With a 15 black fabric covered cord, equipped with an on/off rocker switch, you can easily hang this pendant wherever it is needed and plug it in without the trouble of hardwiring.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 13.5in H |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Cream |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372726 |
| Product UPC: | 4512839457468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $141.53
-65%$141.53
$49.54More Images


Groovy Rattan String Shade Large Pendant Light By Homeroots
Perfect for a cozy styled living space, this large ceiling mount pendant light is an easy overhead lighting solution. Cream colored rattan strings form a sphere encasing a 60 Watt incandescent bulb or equivalent CFL. With a 15 black fabric covered cord, equipped with an on/off rocker switch, you can easily hang this pendant wherever it is needed and plug it in without the trouble of hardwiring.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 13.5in H |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Cream |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372726 |
| Product UPC: | 4512839457468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for a cozy styled living space, this large ceiling mount pendant light is an easy overhead lighting solution. Cream colored rattan strings form a sphere encasing a 60 Watt incandescent bulb or equivalent CFL. With a 15 black fabric covered cord, equipped with an on/off rocker switch, you can easily hang this pendant wherever it is needed and plug it in without the trouble of hardwiring.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 13.5in H |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Cream |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372726 |
| Product UPC: | 4512839457468 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























