
Gray Metal Basket Design Table or Desk Lamp By Homeroots
Unique and functional, this Gray Metal Basket Design Table or Desk Lamp you can add a touch of modern elegance to your home. The lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp is made from metal that is colored to dark gray color. The design of the base is see-through and has a basket weave pattern to it with thin metals rods. The round fabric lampshade on top is a stonewash beige color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 20" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 20in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392236 |
| Product UPC: | 808230023796 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $212.31
-65%$212.31
$74.31More Images

Gray Metal Basket Design Table or Desk Lamp By Homeroots
Unique and functional, this Gray Metal Basket Design Table or Desk Lamp you can add a touch of modern elegance to your home. The lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp is made from metal that is colored to dark gray color. The design of the base is see-through and has a basket weave pattern to it with thin metals rods. The round fabric lampshade on top is a stonewash beige color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 20" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 20in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392236 |
| Product UPC: | 808230023796 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique and functional, this Gray Metal Basket Design Table or Desk Lamp you can add a touch of modern elegance to your home. The lamp is a stunning mix of art and practicality and will elevate any space you use this in. The base of the lamp is made from metal that is colored to dark gray color. The design of the base is see-through and has a basket weave pattern to it with thin metals rods. The round fabric lampshade on top is a stonewash beige color and distributes light very softly around the space you place the lamp in. This lamp is not only great for brightening up a room but also as a stand-alone decor piece. 20" H x 14" W x 14" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 20in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Bronze |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392236 |
| Product UPC: | 808230023796 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























