
Gold Square Exposed Bulb Table or Desk Lamp By Homeroots
Add an industrial design element to your home with this Gold Modern Square Exposed Bulb Table or Desk Lamp. The base of the lamp is made from durable metal which is finished to a brushed matte gold color. The metal not only gives the lamp a new-age look but it also adds sturdiness and stability to the lamp. The exposed filament bulb on the top is another element that will make this lamp a stand-out piece. Even though the lamp is unique it is still understated enough to match any interior style you have in your home. The lamp is great for decor in your home or you can buy it as a gift for your friends and family. 4.5" H x 4" W x 4" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4in W x 4in D x 4.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392238 |
| Product UPC: | 808230023819 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $86.50
-65%$86.50
$30.27More Images


Gold Square Exposed Bulb Table or Desk Lamp By Homeroots
Add an industrial design element to your home with this Gold Modern Square Exposed Bulb Table or Desk Lamp. The base of the lamp is made from durable metal which is finished to a brushed matte gold color. The metal not only gives the lamp a new-age look but it also adds sturdiness and stability to the lamp. The exposed filament bulb on the top is another element that will make this lamp a stand-out piece. Even though the lamp is unique it is still understated enough to match any interior style you have in your home. The lamp is great for decor in your home or you can buy it as a gift for your friends and family. 4.5" H x 4" W x 4" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4in W x 4in D x 4.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392238 |
| Product UPC: | 808230023819 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add an industrial design element to your home with this Gold Modern Square Exposed Bulb Table or Desk Lamp. The base of the lamp is made from durable metal which is finished to a brushed matte gold color. The metal not only gives the lamp a new-age look but it also adds sturdiness and stability to the lamp. The exposed filament bulb on the top is another element that will make this lamp a stand-out piece. Even though the lamp is unique it is still understated enough to match any interior style you have in your home. The lamp is great for decor in your home or you can buy it as a gift for your friends and family. 4.5" H x 4" W x 4" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 4in W x 4in D x 4.5in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392238 |
| Product UPC: | 808230023819 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























