
Gold Crystal Accent Floor Lamp By Homeroots
With this Gold Crystal Accent Floor Lamp you can elevate the look of any corner in your home.The base of this lamp is square and is made of gold finished metal. On top of this base there is a two step crystal accent that hold that thin metal rod up. The metal rod has a gold finish and extends up towards a circular crystal accent. The white fabric shade adds more softness to the overall look of this lamp. The mixture of different finishes and materials gives this lamp a very unique look and will look great in any space you decide to use it in. 63.25" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 63.25in H |
| Product Material: | Metal, Solid imported Crystal, Cotton/Linen |
| Product Color: | Matte Gold, Clear, Off White |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468416 |
| Product UPC: | 606114540830 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $292.84
-65%$292.84
$102.49More Images



Gold Crystal Accent Floor Lamp By Homeroots
With this Gold Crystal Accent Floor Lamp you can elevate the look of any corner in your home.The base of this lamp is square and is made of gold finished metal. On top of this base there is a two step crystal accent that hold that thin metal rod up. The metal rod has a gold finish and extends up towards a circular crystal accent. The white fabric shade adds more softness to the overall look of this lamp. The mixture of different finishes and materials gives this lamp a very unique look and will look great in any space you decide to use it in. 63.25" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 63.25in H |
| Product Material: | Metal, Solid imported Crystal, Cotton/Linen |
| Product Color: | Matte Gold, Clear, Off White |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468416 |
| Product UPC: | 606114540830 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Gold Crystal Accent Floor Lamp you can elevate the look of any corner in your home.The base of this lamp is square and is made of gold finished metal. On top of this base there is a two step crystal accent that hold that thin metal rod up. The metal rod has a gold finish and extends up towards a circular crystal accent. The white fabric shade adds more softness to the overall look of this lamp. The mixture of different finishes and materials gives this lamp a very unique look and will look great in any space you decide to use it in. 63.25" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 63.25in H |
| Product Material: | Metal, Solid imported Crystal, Cotton/Linen |
| Product Color: | Matte Gold, Clear, Off White |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468416 |
| Product UPC: | 606114540830 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























