
Gold and White Floor Lamp with Ceramic Accent By Homeroots
This Gold and White Floor Lamp with Ceramic Accent will be the perfect way to add style and brightness to any room of your house. The base is made of metal and is colored to a dull gold finish. Attached to this round base there is a thin metal rod that goes up to the bulb holder. In the middle of this rod there is a small ceramic globe that adds a nice design touch to an otherwise minimal lamp. The lamp shade is made of pleated white fabric which matches the ceramic accent perfectly. Use this lamp as reading lamp or a decorative lamp in your bedroom, living room, or hallway. 60" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 60in H |
| Product Material: | Ceramic/Metal |
| Product Color: | Ivory |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468392 |
| Product UPC: | 606114540595 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $137.81
-65%$137.81
$48.23More Images



Gold and White Floor Lamp with Ceramic Accent By Homeroots
This Gold and White Floor Lamp with Ceramic Accent will be the perfect way to add style and brightness to any room of your house. The base is made of metal and is colored to a dull gold finish. Attached to this round base there is a thin metal rod that goes up to the bulb holder. In the middle of this rod there is a small ceramic globe that adds a nice design touch to an otherwise minimal lamp. The lamp shade is made of pleated white fabric which matches the ceramic accent perfectly. Use this lamp as reading lamp or a decorative lamp in your bedroom, living room, or hallway. 60" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 60in H |
| Product Material: | Ceramic/Metal |
| Product Color: | Ivory |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468392 |
| Product UPC: | 606114540595 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gold and White Floor Lamp with Ceramic Accent will be the perfect way to add style and brightness to any room of your house. The base is made of metal and is colored to a dull gold finish. Attached to this round base there is a thin metal rod that goes up to the bulb holder. In the middle of this rod there is a small ceramic globe that adds a nice design touch to an otherwise minimal lamp. The lamp shade is made of pleated white fabric which matches the ceramic accent perfectly. Use this lamp as reading lamp or a decorative lamp in your bedroom, living room, or hallway. 60" H x 16" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 16in W x 16in D x 60in H |
| Product Material: | Ceramic/Metal |
| Product Color: | Ivory |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468392 |
| Product UPC: | 606114540595 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























