
Gnome Smoked Glass Black Metal Pendant Lamp By Homeroots
Drape this gnome hat shaped smoked glass pendant over the dining table to create a calming glow or mount several to the ceiling in your living area to create an eye-catching display. The options are endless with this curvy contemporary style. Black metal is mixed with smoked mercury glass and the pendant lamp hangs from a 5-foot cord. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 12in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372852 |
| Product UPC: | 4512839455419 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.38
-65%$149.38
$52.28More Images


Gnome Smoked Glass Black Metal Pendant Lamp By Homeroots
Drape this gnome hat shaped smoked glass pendant over the dining table to create a calming glow or mount several to the ceiling in your living area to create an eye-catching display. The options are endless with this curvy contemporary style. Black metal is mixed with smoked mercury glass and the pendant lamp hangs from a 5-foot cord. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 12in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372852 |
| Product UPC: | 4512839455419 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Drape this gnome hat shaped smoked glass pendant over the dining table to create a calming glow or mount several to the ceiling in your living area to create an eye-catching display. The options are endless with this curvy contemporary style. Black metal is mixed with smoked mercury glass and the pendant lamp hangs from a 5-foot cord. All lighting product is either UL or ETL listed, meaning that it has been tested and approved to meet the government-regulated safety standards for the USA.
Specifications
| Product Category: | Pendant Lamps |
| Product Dimensions: | 12in W x 12in D x 12in H |
| Product Material: | Metal, other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372852 |
| Product UPC: | 4512839455419 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























