
Glamorous Silver and Faux Crystal Candleabra Metal Floor Lamp By Homeroots
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glamorous Silver and Faux Crystal Candleabra Metal Floor Lamp. This fabulous floor lamp features a high quality polished brushed Nickel metal base a candleabra design at the top that features sparkling tear drop crystals hanging down. Chic and statuesque this glamorous lamp is topped off with a fabric off-white fabric cotton/linen blend drum shade. Transitional in style, this luxurious lamp can blend in with most any design aesthetic. 62" x18" x18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 62in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431806 |
| Product UPC: | 606114193456 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.04
-65%$350.04
$122.51More Images

Glamorous Silver and Faux Crystal Candleabra Metal Floor Lamp By Homeroots
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glamorous Silver and Faux Crystal Candleabra Metal Floor Lamp. This fabulous floor lamp features a high quality polished brushed Nickel metal base a candleabra design at the top that features sparkling tear drop crystals hanging down. Chic and statuesque this glamorous lamp is topped off with a fabric off-white fabric cotton/linen blend drum shade. Transitional in style, this luxurious lamp can blend in with most any design aesthetic. 62" x18" x18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 62in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431806 |
| Product UPC: | 606114193456 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glamorous Silver and Faux Crystal Candleabra Metal Floor Lamp. This fabulous floor lamp features a high quality polished brushed Nickel metal base a candleabra design at the top that features sparkling tear drop crystals hanging down. Chic and statuesque this glamorous lamp is topped off with a fabric off-white fabric cotton/linen blend drum shade. Transitional in style, this luxurious lamp can blend in with most any design aesthetic. 62" x18" x18"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 62in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431806 |
| Product UPC: | 606114193456 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























