
Glam Silver Faux Crystal Floor Lamp with See Thru Shade By Homeroots
This stylish and modern Glam Silver Faux Crystal Accent Floor Lamp with See Thru Shade is a great way to accent your floor space in luxurious style. Chic in a shiny silver finish, this unique accent lamp is full of scroll designs that are dripping with sparkling glamorous faux crystals. To top it off, the large round shade is see-thru, helping to make this lamp truly extraordinary. This ornate yet modern lamp is ideal for living room, entrance foyer or bedroom. 63" x 22" x 22"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 63in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Clear |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431809 |
| Product UPC: | 606114193487 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $585.81
-65%$585.81
$205.03More Images

Glam Silver Faux Crystal Floor Lamp with See Thru Shade By Homeroots
This stylish and modern Glam Silver Faux Crystal Accent Floor Lamp with See Thru Shade is a great way to accent your floor space in luxurious style. Chic in a shiny silver finish, this unique accent lamp is full of scroll designs that are dripping with sparkling glamorous faux crystals. To top it off, the large round shade is see-thru, helping to make this lamp truly extraordinary. This ornate yet modern lamp is ideal for living room, entrance foyer or bedroom. 63" x 22" x 22"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 63in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Clear |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431809 |
| Product UPC: | 606114193487 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish and modern Glam Silver Faux Crystal Accent Floor Lamp with See Thru Shade is a great way to accent your floor space in luxurious style. Chic in a shiny silver finish, this unique accent lamp is full of scroll designs that are dripping with sparkling glamorous faux crystals. To top it off, the large round shade is see-thru, helping to make this lamp truly extraordinary. This ornate yet modern lamp is ideal for living room, entrance foyer or bedroom. 63" x 22" x 22"
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 63in H |
| Product Material: | Metal/Crystal |
| Product Color: | Clear |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431809 |
| Product UPC: | 606114193487 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























