
Glam Silver Crystals and White Shade Chandelier By Homeroots
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glam Silver Crystals and White Shade Chandelier. This elegant hanging chandelier will add luxurious warm lighting to your space. High attention to detail was paid to this ivory cylindrical shade as it has sparkly hanging faux crystals hanging down to add a dramatic effect. A gorgeous way to accent in an entrance hallway, over a table, in the bedroom, lounge area or even large closet. 21" x22" x22"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 21in H |
| Product Material: | Crystals |
| Product Color: | Pink |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468887 |
| Product UPC: | 606114545545 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $479.46
-65%$479.46
$167.81More Images



Glam Silver Crystals and White Shade Chandelier By Homeroots
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glam Silver Crystals and White Shade Chandelier. This elegant hanging chandelier will add luxurious warm lighting to your space. High attention to detail was paid to this ivory cylindrical shade as it has sparkly hanging faux crystals hanging down to add a dramatic effect. A gorgeous way to accent in an entrance hallway, over a table, in the bedroom, lounge area or even large closet. 21" x22" x22"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 21in H |
| Product Material: | Crystals |
| Product Color: | Pink |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468887 |
| Product UPC: | 606114545545 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Turn on the glitz and glamour with this stylish Glam Silver Crystals and White Shade Chandelier. This elegant hanging chandelier will add luxurious warm lighting to your space. High attention to detail was paid to this ivory cylindrical shade as it has sparkly hanging faux crystals hanging down to add a dramatic effect. A gorgeous way to accent in an entrance hallway, over a table, in the bedroom, lounge area or even large closet. 21" x22" x22"
Specifications
| Product Category: | Chandeliers-Pendants-Hanging Lights |
| Product Dimensions: | 22in W x 22in D x 21in H |
| Product Material: | Crystals |
| Product Color: | Pink |
| Finish: | Metal |
| Number of Lights: | 6 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-12 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468887 |
| Product UPC: | 606114545545 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























