
Fran Floor Lamp By LumiSource
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Fran Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek gold metal stand, and white linen shade, The Fran Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office, or living space.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 19"L × 19"W × 68"H |
| Lamp Head Height | 10.25" |
| Base Length | 13" |
| Base Width | 13" |
| Shade Length | 19" |
| Shade Width | 19" |
| Shade Height | 10.25" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Gold Metal, White Linen Shade |
| Product SKU: | LFL-FRAN AUWMBW |
| Product UPC: | 681144134778 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Led Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Linen shade |
| Gold metal frame |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50More Images






Fran Floor Lamp By LumiSource
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Fran Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek gold metal stand, and white linen shade, The Fran Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office, or living space.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 19"L × 19"W × 68"H |
| Lamp Head Height | 10.25" |
| Base Length | 13" |
| Base Width | 13" |
| Shade Length | 19" |
| Shade Width | 19" |
| Shade Height | 10.25" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Gold Metal, White Linen Shade |
| Product SKU: | LFL-FRAN AUWMBW |
| Product UPC: | 681144134778 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Led Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Linen shade |
| Gold metal frame |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of simple chic and sophistication to your room with the Fran Floor Lamp by LumiSource. Showcasing a white marble base, sleek gold metal stand, and white linen shade, The Fran Floor Lamp will add a luxurious appeal to your bedroom, office, or living space.
Specifications
| Product Category: | Lighting |
| Product Dimensions | 19"L × 19"W × 68"H |
| Lamp Head Height | 10.25" |
| Base Length | 13" |
| Base Width | 13" |
| Shade Length | 19" |
| Shade Width | 19" |
| Shade Height | 10.25" |
| Product Material: | Fabric, Metal, Marble |
| Product Color: | White Marble, Gold Metal, White Linen Shade |
| Product SKU: | LFL-FRAN AUWMBW |
| Product UPC: | 681144134778 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Requires One (1) 60W Bulb, Led Bulb Included; Indoor Use Only, Ul Listed, Cul Listed, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Marble base |
| Linen shade |
| Gold metal frame |
| In-line foot switch |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























