
Floor Lamp with Three Hanging Crystal Shades By Homeroots
With this Floor Lamp with Three Hanging Crystal Shades you can add brightness interspersed with design to any space in your home. The base of the lamp is made from solid metal and features a geometric base which is attached to a narrow cylinder. These two piece have a black finish on them. From the cylinder there are three thin silver rods coming out that attach to three lamp shades. The lamp shades are made of clear hanging crystals which provide a stunning contrast with the solid base. You can use this floor lamp in your living room, bedroom, or even your entryway. 84" H x 17.5" W X 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 17.5in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431779 |
| Product UPC: | 606114193180 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $296.00
-65%$296.00
$103.60More Images




Floor Lamp with Three Hanging Crystal Shades By Homeroots
With this Floor Lamp with Three Hanging Crystal Shades you can add brightness interspersed with design to any space in your home. The base of the lamp is made from solid metal and features a geometric base which is attached to a narrow cylinder. These two piece have a black finish on them. From the cylinder there are three thin silver rods coming out that attach to three lamp shades. The lamp shades are made of clear hanging crystals which provide a stunning contrast with the solid base. You can use this floor lamp in your living room, bedroom, or even your entryway. 84" H x 17.5" W X 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 17.5in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431779 |
| Product UPC: | 606114193180 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this Floor Lamp with Three Hanging Crystal Shades you can add brightness interspersed with design to any space in your home. The base of the lamp is made from solid metal and features a geometric base which is attached to a narrow cylinder. These two piece have a black finish on them. From the cylinder there are three thin silver rods coming out that attach to three lamp shades. The lamp shades are made of clear hanging crystals which provide a stunning contrast with the solid base. You can use this floor lamp in your living room, bedroom, or even your entryway. 84" H x 17.5" W X 19" D
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 19in W x 17.5in D x 84in H |
| Product Material: | Metal |
| Product Color: | Black/Silver |
| Number of Lights: | 3 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 431779 |
| Product UPC: | 606114193180 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























