
Floor Lamp with Natural Wood Finish Storage Shelves
Have it all with style and multi-function. This shelf floor lamp features a walnut wood finished open box frame with two additional display or storage shelves, making it a handy addition to the living room, den, office, or bedroom. The square natural textured shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on-off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. The lamp comes with clear wire clips for a clean look. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372525 |
| Product UPC: | 4512839460147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Floor Lamp with Natural Wood Finish Storage Shelves
Have it all with style and multi-function. This shelf floor lamp features a walnut wood finished open box frame with two additional display or storage shelves, making it a handy addition to the living room, den, office, or bedroom. The square natural textured shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on-off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. The lamp comes with clear wire clips for a clean look. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372525 |
| Product UPC: | 4512839460147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Have it all with style and multi-function. This shelf floor lamp features a walnut wood finished open box frame with two additional display or storage shelves, making it a handy addition to the living room, den, office, or bedroom. The square natural textured shade diffuses light from a 150 Watt incandescent or equivalent bulb. The lamp has on-off functionality with a metal ball accented pull chain switch. This lamp has a clear cord and is smart outlet compatible. The lamp comes with clear wire clips for a clean look. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimensions: | 10.25in W x 10.25in D x 63in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | Natural Wood Veneer on MDF |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372525 |
| Product UPC: | 4512839460147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























